MİGREN TEDAVİSİ ve AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Migren Tedavisi ve Ameliyatı Sonrası İyileşme SüresiMigren tedavisi sonrası iyileşme süreci, hastalar açısından açık ameliyatlara göre son derece rahat geçmektedir. Endoskopik migren ameliyatı minimal doku hasarıyla maksimum faydanın sağlandığı bir tedavidir. Kapalı ameliyat olmasının hasta ve doktor açısından, ameliyatın güvenilir geçmesi ve iyileşme döneminin hızlı ve en az sorunla atlatılması noktasında önemi çok büyüktür.

Kalıcı migren tedavisi için uygulanan endoskopik migren ameliyatı sonrası hastaların yaşayacağı en şiddetli ağrı, ameliyat gecesi ortaya çıkan ve bir ya da birkaç gün içinde yok olan migren ağrısıdır. Bu ağrı tamamen operasyon kaynaklı ağrıdır ve muhtemelen hastanın yaşayacağı son migren ağrısıdır. Migren ameliyatından sonraki süreç şöyle işlemektedir.

Migren Ameliyat yarası ne zaman iyileşir?

İyileşme 4 ila 8 günde gerçekleşmektedir?

Migren ameliyatı sırasında ve iyileşme sürecinde şiddetli ağrılar yaşanır mı?

Migren ameliyatı endoskopik teknikle yani kapalı yöntemle yapıldığı için doku hasarı da en az düzeydedir. Ameliyat sırasında da hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. 1 ila 3 santimetre arasında ameliyat yarası söz konusudur. Bu da ameliyat sonrasında hızlı iyileşme ve hafif ağrıların yaşanması demektir. Ağrılar, plastik cerrahi uzmanının verdiği ilaçlarla önlenerek ortadan kaldırılmaktadır.

Endoskopik migren ameliyatı sonrası yaşanacak en büyük ağrı, geçici olarak ameliyat gecesi ortaya çıkan migren atağıdır. Bu atak en fazla 2 ya da 3 gün sürer.

Migren Tedavisi Sonrası ağrıları ne zaman geçiyor?

Migren atak ve ağrıları ameliyattan sonraki 1 aylık süreçte tamamen ve kalıcı olarak geçmektedir. Bu kalıcı tedavide başarı oranı yüzde 90’dır. Yüzde 90’lik hasta grubunun yüzde 62’sinde migren atakları tamamen sonlanmakta, kalan gruptaki hastaların ağrı sıklığı, şiddeti ve süresi neredeyse minimal seviyelere çekilmektedir.

Hasta, ne zaman taburcu olur?

Hastanın başının sadece tek atak bölgesine müdahale edilmişse ve takip edilmesi gereken başka ciddi bir rahatsızlığı yoksa aynı gün taburcu olmaktadır. Örneğin hem alın, hem de ense kökü migreni olan hastayı aynı anda iki ayrı bölgeden ameliyat ettiğimiz için 1 gün hastanede yatması, kontrol altında tutulması gerekir. Eğer hasta, şehir dışından İstanbul’a gelmişse ve refakatçisi yoksa yine 1 gün hastanede yattıktan sonra taburcu olabilirken, refakatçisi olan hastamız aynı gün taburcu olabilmektedir.

Hastanın istirahat ettiği oda nasıl olmalı?

Hastamızın ilk gün istirahatinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biri de odasının şartlarıdır. Hastanın odası farklı kokulardan arındırılmış, aşırı ışık kaynaklarından uzak, gürültülü ortamlardan uzak sessiz, sakin ve huzurlu olmalıdır.

İlk 2 gün içinde dikkat edilmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

Hastalarımıza taburcu olduktan sonraki ilk iki gün içinde şunlara dikkat etmeliler: Zorunlu olmadıkça baş aşağı eğilmemeli. Ağır eşya kaldırmaktan uzak durulmalı. Baş fazla hareket etmemeli. Spor yapılmamalı. Sadece doktorun verdiği hafif ve kısa egzersizler yapılmalı. Bol bol istirahat edilmeli. Yatakta sırt üstü yatılmalı ve baş yukarda olmalı. Hastalarımıza iki yastık kullanmalarını tavsiye ediyoruz.  

İlk doktor kontrolü ne zaman?

İlk doktor kontrolü 4 ila 7 günde gerçekleştirilir. Dikişler yine ilk kontrol sırasında alınır. Bazen eriyen dikiş atılmıştır. Bunların alınmasına gerek yoktur, kendiliğinden erir. Yine bu sırada ilk pansuman gerçekleştirilir.

Ne zaman banyo yapılabilir?

Saçların yıkanması için 2-3 gün beklenmesi gerekmektedir. Bu süre sonunda ılık su ile saçlar hafif ve okşayıcı hareketler eşliğinde yıkanabilir. Ameliyat yarasına zarar vermeyecek içerikte şampuanlar tercih edilmelidir. Hasta, saçlarını kuruturken yara bölgesinin nemli kalmamasına özen göstermelidir. İyice kuru kalmalıdır. Saç kurutma makinesi kullanılacaksa en düşük ayarda açılmalıdır.

Ameliyattan kaç gün sonra iş hayatına dönülebilir?

İlk doktor kontrolünün ardından iş hayatına dönüş mümkündür. Bazen hastalarımız daha erken zamanlarda işlerine dönmek istiyorlar. Bu durumda koruyucu gözlük ve şapka kullanmalarını ve azami dikkat göstermelerini istiyoruz. Yine uzun yolculuk ve şehir dışından gelen hastalarımızın evlerine dönmeleri ilk kontrolden sonra olmaktadır.

Spor yapan hastalarımız egzersizlere ne zaman başlayabilir?

Hastalarımız 14 gün sonra spora hafif tempoda başlayabilir. İlk 1 ayın sonunda yüzme ve ağırlık kaldırma gibi ağır sporlara geçebilirler.

Migren Tedavisi Ameliyatı Yan etkileri var mıdır? Geçici midir, kalıcı mıdır?

Endoskopik migren ameliyatının yan etkilerinin tamamı geçicidir. Nedir bu yan etkiler?

Enfeksiyon riski: Ameliyat sonrasında oluşabilecek enfeksiyon kapma riski, antibiyotik kullanımıyla önlenir.

Morluk ve şişlikler: Alın migreni, nasal bölge migreni ve bazen de şakak migreni ameliyatı sonrasında göz çevresinde morluk ve şişlikler ortaya çıkmaktadır. 1 hafta 10 gün içinde ödem ve morluklar kaybolur.

Ameliyat izi: Ameliyat izi saçlı deri içine veya üst göz kapağının kıvrımına gizlenir. Kapalı yöntemle yapıldığı için izler son derece küçüktür. Dikiş sayısı azdır. İzler görünmeyecek şekilde planlandığı için hastaya rahatsızlık vermez. 1 yıl içinde ten rengine bürünür.

Ameliyat bölgesinde hissizlik, uyuşma ve karıncalanma: Ameliyat bölgesinde karıncalanma ve uyuşma ortaya çıkabilmektedir. Bu bazen hissizlik şeklinde kendini göstermektedir. En geç 6 ay içinde bu yan etkiler tamamen geçmektedir.

Migren ameliyatının beyine zararı var mıdır?

Kesinlikle hayır. Endoskopik migren ameliyatı, kafatası kemiği ile saçlı deri arasında yer alan tetikleyici sinir dokularına yöneliktir. Beyin ile hiçbir ilgisi yoktur, beyine yönelik hiçbir müdahale söz konusu değildir.

Bir Cevap Yazın