MİGREN AMELİYATI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

Migren ameliyatı nasıl gerçekleştiriliyor veya yapılıyor sorusu, kalıcı migren tedavisi ile ilgili en sık sorulan sorular arasındadır.

Çok zor ve karmaşık olarak düşünülen migren ameliyatının genellikle beyin ile ilgili olduğu sanılır. Ancak bu tamamen yersiz bir algıdır. Migren ameliyatının beyin ile hiçbir fiziksel ilgisi, ilişkisi yoktur. Ameliyat, kafatası kemiği ile saçlı derinin arasında gerçekleşir. Beyine müdahale olmadığı için ameliyattan sonra beyinde bir yan etki ihtimali mümkün değildir.

Migren ameliyatı endoskopik teknik ile gerçekleştirilir

Migren ameliyatı kapalı yöntemle yapılmaktadır. Endoskopik teknik tercih edilir. Bu teknik, halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinir. Endoskopik teknik, hassasiyet ve dikkat gerektiren migren ameliyatında doğru ve net müdahale yapılmasına imkân vermektedir. Bunu mini endoskopik kamerayla gerçekleştiriyoruz. Ense, alın, şakak ya da üst göz kapağından, migrenin başlangıcı bölgede 1 santim ile 3 santim arasında açılan kesiden bu kamerayı saçlı deri ile kafatası kemiği arasında ilerletiyoruz. Migrene neden olan duyusal sinir dokusu ve çevresindeki dokuların, damarların gözle görülemeyen detaylı görüntüsü bu kamera yardımıyla ameliyathanedeki monitöre aktarılıyor. Büyütülerek aktarılan bu görüntüler takip edilerek sinir dokusunun çevresiyle olan ilişkisi serbestleniyor ve duyusal sinirler rahatlatılıp gevşetiliyor.

Endoskopik teknikteki mini ameliyat kesisinin hastaya faydaları…

Sinirin rahatlatılmasıyla migren ataklarına son veren bu yöntemde saçlı deriye açılan minik kesi, açık ameliyatlarla kıyaslandığında birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Kesinin küçük olması, dikiş sayısının az olmasına, ameliyat izinin küçük olmasına, daha az doku hasarına, ameliyat sonrası ağrının az olmasına ya da hiç olmamasına, iyileşmenin daha hızlı gerçekleşmesine, hastanın eve ameliyat günü taburcu edilebilmesine ve 1 haftada işine dönmesine imkân vermektedir.

Dayanılmaz migren ağrıları 1 ila 4 saatlik operasyonla tedavi ediliyor

Migren ameliyatı tek bir ağrı bölgesi için yapılırsa 1-2 saat içinde sonlandırılmakta, çoklu ağrı bölgeleri için ayrı ayrı bölgelere yönelik yapılırsa en fazla 4 saatte tamamlanmaktadır. Hastanın ameliyata girmeden önce gerekli kan ve diğer testleri tamamlanır, anestezi konsültasyonu gerçekleştirilir. Hasta ameliyat sırasında acı duymaz. Bu ameliyat ve tedavi sürecinde hastanın duyacağı tek şiddetli ağrı, ameliyata bağlı olarak operasyon gecesi oluşan ve sonra kaybolan migren ağrısıdır.

Migren ameliyatı, atakları başlatan kafa sinir dokularının rahatlatılması ve gevşetilmesine yönelik bir operasyondur. Burada plastik cerrahın endoskopik ameliyat tekniğine olan hakimiyeti, sinir cerrahisi tecrübesi, mikrocerrahi prensipleriyle titiz ve son derece dikkatli bir şekilde ameliyatı gerçekleştirmesi başarıyı getiren önemli bir etkendir.

Migren ameliyatı başın hangi bölgelerinde gerçekleştiriliyor?

Migrenin tetiklendiği 4 ana bölge vardır. Bunlar ense, şakak, alın ve burun bölgesidir. Migren Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Yapılıyor? Bir de çok nadir de olsa migreni tetikleyen minör başlatıcı alanlar vardır. Bu bölgelerin tespiti el ile yapılan muayenede ortaya çıkan hassasiyetle yapılır.

Ense kökü migreninde ameliyat yapılan yer…

Ense kökü migreninde ameliyat, ağrının başlangıcı olan bölgeye yönelik yapılır. Ense migrenini tetikleyen opsipital sinir rahatlatılır. Bunun için ense kökündeki saçlı deride açılan 3 santimlik kesiden girilir. Sinir ve damar eşliği varsa, çözümü için mikrocerrahi prensipleri ve yaklaşımı devreye girer.

Alın migreninde ameliyat yapılan yer…

Alın bölgesini kaplayan şiddetli migren ağrılarının sorumlusu supraorbital ve supratrochlear sinirlerdir. Bu sinirleri rahatlatmaya yönelik migren ameliyatında alnın şekli ameliyat kesisinin açılacağı bölgeyi belirler. Alın ileri doğru çıkık ve bombeli, geniş ise üst göz kapağı kıvrımından açılacak kesiden girilerek bu sinirler üzerindeki baskı ortadan kaldırılır. Alında söz konusu ölçüler yoksa, saçlı deri içinden 1 santimlik kesi açılır.

Şakak migreninde ameliyat yapılan yer…

Şakak migreni, şakaklardaki çiğneme kası içinden geçen zygomaticotemporal isimli duyusal sinirlerden kaynaklanmaktadır. Şakak migreninde yine endoskopik teknik ile şakaklarda açılan 1 santimlik kesiden girilerek ameliyat gerçekleştiriliyor. Endoskopiye uygun olmayan hastalarda üst göz kapağından girilerek tetikleyici sinir rahatlatılıyor.

Burun (nasal) migreninde ameliyat yapılan yer…

Trigeminal isimli kafa sinirinin bazı dalları burundaki kıkırdaklar arasında sıkışması sonrasında oluşan burun bölgesi migreninde, bu sinirin üzerindeki baskıyı kaldırmak için burun orta kıkırdağına ve konkalara doğrudan cerrahi müdahale ya da açık burun ameliyatı uygulanarak tedavi yoluna gidilir.

Bu dört ana bölgedeki tetikleyici sinirlerin rahatlatılmasına yönelik yapılan cerrahi müdahale hastaların yüzde 90’ında başarıyla sonuçlanmaktadır. Birçok migren hastası, ameliyat sonrası ataklara elveda derken, bazı hastaların atak ve ağrı düzeylerinde yüzde 50’den fazla iyileşme sağlanıyor. Bütün bu sonuçların kalıcı olduğunun altını çizmek gerekir.

Migren ameliyatında implant kullanılıyor mu?

Migren ameliyatında endoskopik teknik kullanılarak kamera desteğiyle giriliyor, sinirler rahatlatılıyor, üzerindeki baskı ortadan kaldırılıyor ve ameliyat kesisinden çıkılarak izler dikişle kapatılıyor. Tetikleyici sinir dokusuna müdahale ve tedavi sırasında dışardan herhangi bir yabancı madde, implant kullanımı söz konusu değildir.

Bir Cevap Yazın