Meme Büyütme

MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ


Meme büyütme
operasyonları ülkemizde burun estetiğinden sonra en çok yaptırılan estetik uygulamalardır. Gelişmemiş, küçük ya da doğum sonrası küçülmüş,  göğüs kanseri nedeniyle doku kaybı durumunda memeleri büyüterek estetik bir görünüme kavuşturmak amacıyla yapılır. Bu işlem, göğüs derisinde veya meme başında olası sarkmalar söz konusuysa meme toparlama ya da dikleştirme operasyonlarıyla kombine bir şekilde yapılmaktadır. Meme büyütmede en etkili, uzun ömürlü ve sağlıklı yöntem, implant ya da protez olarak bilinen doğal malzemelerden yapılmış tıbbi silikonların meme dokusunun altına yerleştirilerek sağlanan büyütme işlemidir. Silikon protezlerle meme büyütme estetiği dünyada yaklaşık 60 yıldır uygulanmaktadır. Son zamanlarda meme büyütmede uygulanan bir başka yöntem de vücuttan alınan yağ dokusunun meme içine transferiyle gerçekleşen meme büyütme işlemidir.  

 silikon meme büyütme

Küçük meme, kadının psikolojisini bozuyor

Kadınlık figürü açısından göğüs ölçüleri çok önemlidir. Çünkü kadının, dişi bir varlık olmanın gerektirdiği beden algısının tam olması için büyüklüğünün vücut ile uyumlu, iç kenarlarının dolgun ve kıvrımlı ideal meme formuna sahip olması gerekiyor. Göğüsler, dış görüntü ve bilinçaltında kadınlığı, dişiliğin sembolüdür. Güzel göğüsler, kadının psikolojik sorunlarla başa çıkmasında etken bir rol oynar. Küçük, gelişmemiş, asimetrik göğüsler kadında psikolojik hastalıkları tetiklemektedir.

Küçük göğüslerin zaman içinde kadının psikolojisini olumsuz etkilemesi durumunda özel yaşam ve sosyal hayat alt üst olabiliyor. Maruz kalınan stres doğal olarak bağışıklık sistemini düşürüyor ve vücudu hastalıklara karşı korumakta yetersiz kalabiliyor. Örneğin, kalp-damar hastalıklarının oluşması dahi söz konusu olabilmektedir. Ayrıca hamile kalamama endişesi, kısırlık, hormonal dengenin bozulması gibi korkular kadının yaşam kalitesini düşürmektedir. Özgüven bunalımı yaşayan kadın, evlenme planını sürekli ertelemek zorunda kalabilmektedir. Evli kadınların özel yaşamında da sorunlara yol açmaktadır. Beğenilmeme kaygısı taşırlar. Kıyafet seçiminde ciddi sıkıntılara yol açar.

Küçük meme oluşumuna yol açan faktörler

Günümüzde ergenlik dönemi çok erken yaşlarda başlamaktadır. Bunun asıl sebebi beslenmede östrojen içeren gıda maddelerinin yoğun olarak bulunması, beslenmenin sağlıksız ve dengesiz olması. Bu durum, memelerdeki gelişim bozukluklarının en önemli sebebi. Erken ergenlik dönemi, kız çocuklarının boylarının kısa olmasına, erken adet görmesine, bedenleriyle uyumsuz çok küçük veya çok büyük göğüs ölçülerine zemin hazırlıyor. Küçük meme oluşumunun ikinci önemli nedeni ailesel yatkınlık, yani genetik faktör. Meme estetiğini bozan üçüncü neden ise, hareketsiz yaşam ve yerçekimidir.

AKILLI (HAFIZALI) SİLİKON İLE İLGİLİ HER ŞEY

 

Akıllı silikonla ideal göğüs ölçüsü nasıl oluşturuluyor?

 

Günümüzde memeleri büyütmek artık tek başına yeterli değil. Yarım top şeklinde doğal görünümden uzak yarım top şeklinde meme büyütme estetiği artık geçmişte kaldı. Kişinin vücut yapısıyla uyumlu, estetik ve doğal görünüme sahip, göğüs dekoltesini ortaya çıkaran meme büyütme ameliyatları silikon teknolojisinin geldiği nokta ve estetik cerrahide ulaşılan bilgi birikimi ve deneyim yüz güldüren, hastayı memnun eden başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır. Bunun için etkili sonuçlar tıbbi silikon olan “akıllı silikon” kullanılarak elde edilmektedir.

Kadınları mutlu eden ve en çok tercih edilen göğüs ölçüleri genellikle 80 B-C ya da 85 B-C’dir. Meme büyütme estetiği ameliyatında hastayı memnun edecek meme ölçüleri ve formu elde edilmesi için birtakım kriterler dikkate alınarak işlem yapılır. Bunlar; memenin hacmi, şekli, birbirine olan mesafeleri, yani çok ayrık ya da bitişik olması, omuz genişliği, kalça ve bel genişliği, göğüs kafesinin şekli, kilosu ve boyudur. Vücudu uzun ve omuzları geniş kadınlar için orta kısımları daha dolgun ve uzun silikonlar kullanılırken, dar bir omuz yapısına sahip kadınlarda damla formuna yakın silikonlar tercih edilir. Dekolte bölgesini de artık meme büyütme ameliyatında dikkate alıyoruz. Burada akıllı silikonların önemi ortaya çıkmaktadır. Örneklemek gerekirse, göğüs kemiği çıkıntılı, göğüs kafesinin ortası çökük, köprücük kemiği belli, kaburgalarının alt kenarları çıkık olan kadınlarda göğüs kemik yapısına, kaburga kemiklerinin şekline ve kıvrımlarına göre şekil alabilen akıllı silikon kullanarak etkileyici, çekici ve doğal görünüme sahip bir dekolte bölgesi oluşturuyoruz.

akıllı silikon

Akıllı silikonla kişiye özel 300’den fazla göğüs modeli

 

Son yıllarda kullanılan akıllı silikon özellikleri sayesinde kadının, vücut yapısıyla uyumlu, doğal ve abartısız, 300’den fazla göğüs modellemesiyle kişiye özel göğüs yapılarına kavuşmasını sağlamaktadır. Göğsün hacmi, şekli ve pozisyonlarındaki olumsuzlukları ortadan kaldırmaktadır.

Akıllı silikon en temel özellikleri ve yararları
 • Şeklini ilk günkü gibi korur. Yüz üstü yatmada veya farklı hareketlerde şekil bozukluğu oluşmaz.
 • Meme altından yerleştirilir.
 • Kişiye özel göğüs modellemesi yapar.
 • Diğer silikonların aksine 300’den fazla farklı şekil ve ölçüde silikon planlamasına olanak verir.
 • Amerikan FDA onaylıdır.
 • Üst düzey tıbbi derecede silikon içerir. İçinde kimyasal karışımlar yoktur.
 • İnsan bedeniyle uyumlu ve alerjik reaksiyona neredeyse yol açmaz.
 • Silikonun içindeki jel formunu koruyacak şekilde hafızalıdır.
 • Doğal meme kıvrımlarına ve şekline sahiptir.
 • Son derece dayanıklıdır, delinme, yırtılma ya da patlama kesinlikle söz konusu değildir.
 • Memelerdeki estetik problemleri, sarkık görünümü, hacim kaybını, memeler arasındaki mesafe orantısızlığını, asimetri sorununu ortadan kaldırır.


Akıllı silikon ile meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

 

Hastanın da istekleri dikkate alınarak şekli ve büyüklüğü belirlenen silikonlar kullanılarak gerçekleştirilen meme büyütme estetiği, ameliyathane ortamında genel anestezi altında 1.5 saat süren bir ameliyattır. Özel steril kutusundan çıkarılan akıllı silikonlar meme altında açılan kesilerden içeri yerleştirilir. Ameliyat sırasında hasta acı hissetmez. Silikonları süt bezleri altında koyduğumuz için anne ve bebeği açısından emzirme döneminde süt vermede hiçbir sorun yaşanmaz. Ameliyattan sonraki 1. ya da 2. günde hasta taburcu olur.  Ameliyat sonrası oluşacak ağrıları önlemek için ağır kesiciler kullanılır. Hastanın, sorunsuz bir iyileşme süreci için 4 hafta özel sutyen takması gerekmektedir. Silikonlar tam olarak 2 veya 3 ayda oturmaktadır. Göğüslerde zamanla başka deformasyonlar olmadığı sürece ömür boyu rahatlıkla kullanılabilir. Doğal görünümlü, dekolteyi ön plana çıkaracak şekilde vücut ile uyumlu ölçülere sahip estetik göğüslere kavuşan hasta, iş, sosyal ve özel yaşamıyla daha barışık bir yaşama kavuşacaktır.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI

 

Meme büyütme ameliyatı için uygun adaylar?
 • Bir memenin fazla, diğer memenin az geliştiği asimetrik meme ölçüsüne sahip olmak
 • Yeterince gelişmemiş küçük göğüslere sahip olmak
 • Göğüslerin birbirinden uzak olması
 • Meme yapısından ve büyüklüğünden şikayetçi olmak, bu nedenle mutlu olmamak
 • Göğüs kanseri nedeniyle meme dokusu kayıp olması
 • Meme dokusunun anatomik gelişiminin tamamlandığı 18 yaşında olmak
 • Ameliyata engel oluşturacak herhangi bir hastalığın olmaması

meme büyütme estetiği işlemi için şartları uygun adaylardır.

Bilinçli hasta silikonlarla ilgili hangi soruları sormalı?

Meme büyütme ameliyatında hastalara büyük sorumluluklar düşmektedir. Bilinçli hasta olmak, başarılı ameliyat sonucu ve sonrası için önemlidir. Hasta, estetik cerrahıyla görüşmesinde kullanacağı silikonun sağlık güvenlik sertifikasını mutlaka görmelidir. Silikonun kalitesiyle ilgili bilgi almalıdır. Seri numarasını, garanti belgesini, marka ve modelini doktorundan istemelidir. Bunlar hastanın en doğal hakkıdır.

Göğüs kanseri sonrası meme büyütme estetiği

 

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. Her yıl yaklaşık 20 bin kadın meme kanserine yakalanmaktadır. Tedavi aşamasında memenin bir kısmı ya da tamamı alınabiliyor. Memenin bir kısmının ya da tamamının alınmasıyla ortaya çıkan şekil bozukluğu, meme kanserinden kurtulmanın mutluluğuna gölge düşürmektedir.. Kadın, dişilik figürü açısından kendini eksik hissettiği için bu kez psikolojik yıkımla mücadele etmek zorunda kalır. Eksik ya da tamamı alınmış memelerin eski haline getirilerek bu psikolojik travmayı ortadan kaldırmak için estetik cerrahide iki çözüm yolu mevcuttur. Bunlardan birincisi, hastanın sırt veya karın bölgesinden alınan dokularla yeni meme dokusu yaratılır. İkinci yöntemde ise silikon kullanarak meme tekrar eski haline getirilir.

Meme büyütme ameliyatına hazırlık

 

Operasyon öncesinde hasta, ameliyat süreci, ameliyat tekniği, iyileşme süreci, olası komplikasyonlar, sonuçlar ve beklentileriyle ilgili merak ettiği bütün soruların yanıtlarını estetik cerrahtan ayrıntılı olarak alarak rahat bir psikolojiyle ameliyata kendini hazırlamalıdır. Meme muayenesinde ameliyata engel oluşturacak herhangi bir hastalık şüphesi varsa ve hasta 40 yaş üzerindeyse mamografi gibi gerekli tetkikler yaptırılır. Memenin yapısı, ölçüleri, hastanın arzu ettiği ölçülerde iri, dolgun veya simetrik meme yapısına göre kullanılacak malzeme ve yöntem seçimi, hastanın daha önce geçirdiği hastalıklar, mevcut hastalıkları, memeden kaynaklı hastadaki psikolojik sorunlar, daha önce göğüsleriyle ilgili varsa geçirdiği operasyonlar,  ailede varsa göğüs kanseri olgusu estetik cerrah tarafından dikkate alarak ameliyat planlaması yapılır.

Meme büyütme ameliyatı hangi yöntemlerle nasıl yapılır?

 

Meme protezi olan silikonlar genel anestezi altında 4 ayrı yöntem ile meme dokusunun altındaki göğüs kasının altına ya da meme dokusunun altına yerleştirilir:

 • Meme altından
 • Koltuk altından
 • Meme başından
 • Göbek deliğinden

Hastanın meme yapısının durumu doğru yöntemin seçilmesinde ve silikonun uygulanmasında etkilidir. Meme deri altı dokusunun ve meme derisinin durumu, meme kaslarını kullanma durumu, göğüs kafesinin yapısı ve meme dokusunun hacmi silikonun yerleştirilmesinde önemli faktörlerdir.

Bu yöntemler arasında en uygun tekniği belirlemek için şu bilgilerin ortaya konmasında yarar vardır: Göbek deliğinden meme protezi yerleştirilmesi, memeye uzak ve riskli olduğu için tercih edilen bir yöntem değildir. Meme başından protez yerleştirilmesinin de belirli riskleri vardır. Protezin enfekte olması, meme başlarında kısmi hissizlik oluşması riskleri mevcuttur. Ameliyat eğer koltuk altından planlanırsa, protezler olması gerektiği yerde durmayabilir. Bu yöntemde kanama kontrolü yapmanın zorlukları vardır. Yara izi istenildiği gibi iyileşmezse, hasta kıyafet seçiminde serbest davranamaz ve hareketlerini kısıtlamak zorunda kalır. Bu yöntemin avantajı, meme kasları kesilmediği için iyileşme daha hızlı olur.

Meme altından kesi yapılarak silikon takılması yöntemi plastik cerrahların en çok tercih ettiği yöntemdir. Memenin alt tarafında göğüs duvarı ile birleştiği çizgiye uygulanan keşiden silikon yerleştirmek diğer yöntemlere göre daha kolaydır. Bu yöntemde meme daha kolay şekillendirilir. Kanama kontrolü yapmak mümkündür.  Buradan göğüs kasının altında silikon için cep hazırlamak daha pratik bir işlemdir. Ameliyat izi meme altındaki kıvrımda olduğu için çok rahat gizlenebilir.

Silikon memenin neresine yerleştirilir?

Silikonların yerleştirileceği bölgeler, duruma göre meme dokusunun altında bulunan göğüs kasının ya da meme dokusunun altına yerleştirilir. Meme etrafında sorunlar  olmaması ve yapay bir görünümde olmaması için meme ve cilt altı dokusunun silikonu gizleyecek düzeyde yeterli olması gerekir. Bu durumda, protezin üst kısmı kas altına, alt kısmı ise meme dokusu altına yerleştirilir. Böylece daha kolay şekil verilir, olası komplikasyonlar ortadan kaldırılır, göğüsler doğal bir görünüme kavuşur. Kesi bölgesine içeriden özel dikişler atılarak dışardan pansumanla kapatılır. Estetik cerrah gerekli görürse içerde oluşabilecek sıvıları dışarı almak için dren koyabilir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATINDA İYİLEŞME SÜRECİ VE OLASI KOMPLİKASYONLAR

 • Tam ve sorunsuz bir iyileşme süreci için doktorun tavsiyelerine mutlaka uyulmalıdır.
 • Operasyondan birkaç saat sonra hasta yemek yiyebilir.
 • Hastanın durumunu kontrol altında tutmak için 1 ya da 2 gün hastanede yatış gerekebilir.
 • Ameliyat sonrası yaşanacak ağrı ve muhtemel enfeksiyonları önlemek için doktorun verdiği ilaçlar kullanılır.
 • Kanamaya neden olmamak için kan sulandırıcı asprin gibi ilaçların alınmaması gerekmektedir.
 • 4 hafta özel sutyen kullanılır. Şişliklerin ve ağrıların kontrol altında tutulması için özel sutyen kullanılmalıdır.
 • 4-5 gün sonra duş alınabilir ve işbaşı yapılabilir.
 • 1 hafta boyunca şişlikler memeyi daha büyük gösterecektir. Bu durum sonraki günlerde düzelerek, meme olması gereken boyutlara gelir.
 • Göğüs kaslarını zorlayan hareketlerden, ağır şeyler kaldırmak gibi hareketlerden ilk 1 hafta uzak durulmalıdır.
 • Doktorunuzun uygun gördüğü tarihte pansuman değiştirilir ve dikişler alınır. Bu, genellikle 6. ya da 7. gündeki kontrol muayenede gerçekleşir.
 • Ameliyat sonrası doktorunuzun gösterdiği masajlar doğru ve düzenli aralıklarla yapılmalıdır.
 • Göğüsler, 4-6 hafta boyunca güneşten korunmalıdır. Ameliyat izinin iyice belirginleşmemesi için bu önemlidir.
 • 1 yılın sonunda ten rengine dönecek kesi izinin sorunsuz ve hızlı iyileşmesi için merhem ve bandaj kullanılabilir.
 • Doktorunuzun belirlediği kontrol muayenelerine mutlaka gidilmelidir.
 • Silikonların tam olarak oturması ve tam iyileşme sağlanması 2-3 ayı bulmaktadır.
 • Göğüs kaslarını ve kolları zorlayan, efor gerektiren ağırlık kaldırma, yüzme, tenis gibi sporlar 6 ila 8. haftadan sonra yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası görülebilen komplikasyonlar

 

Erken dönemde meme içinde kan birikmesi, enfeksiyon ve dikişli bölgede yaranın iyileşmemesi  komplikasyonları görülebilir. Bunlar arasında en çok karşılaşıla komplikasyon kan birikmesidir. Ameliyathane ortamında hastanın biriken kanı boşaltılarak bu sorun ortadan kaldırılır.  Enfeksiyon oluşması durumunda, protez çıkarılır ve enfeksiyon geçince tekrar takılır.

İyileşme sürecinin geç döneminde protez çevresinde zar oluşumudur. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Göğüslerde ağrı ve şekil bozukluğuna yol açabilir. Ameliyat ile düzeltilir.

Meme büyütme sonrası süt verme ve gebelik

 

Silikonlar süt bezlerinin altına yerleştirildiği için emzirme döneminde annenin süt vermesinde hiçbir sorun yaşanmaz.  Silikon taktırmak gebe kalmaya da engel olmaz. Hamilelik sonrasında dikkat edilmesi gereken nokta, silikonlu memelerin şeklinin bozulmaması için gebelikteki alınması gereken kilonun üzerine fazla geçilmemesidir.

Silikonlar kanser yapar mı?

Kadınların en çok merak ettiği konulardan birisi de “silikon kanser yapar mı” sorusudur. Tıbbi silikonlar vücut ile uyumlu oldukları için, kimyasal madde katkısı olmadığı için kesinlikle kanser yapıcı bir etkisi yoktur. Tıbbi silikonların kanser yaptığına dair yapılan araştırmalarda herhangi bir bulgu da yoktur. Aksine göğüs kanseri olan hastalarda tedavi sonrası oluşan meme deformasyonlarının giderilmesi için silikon kullanılır.

Silikonlarda meydana gelecek sorunlar nasıl teşhis edilir?

Silikonlarda oluşabilecek delinme, yırtılma gibi sorunlar MR, mamografi gibi yöntemlerle net olarak ortaya konulur. Göğüste ağrı, sertlik ve deformasyonlar oluşur.  Bu durumda doktorunuz tarafından protez hızlı bir şekilde yeni silikonlarla değiştirilerek sorun ortadan kaldırılır.

Meme büyütmeden sonra meme kontrolleri nasıl gerçekleşir?

 

Göğüs kanserinden kurtulmak için periyodik meme kontrolleri için mamografi gibi görüntüleme tetkikleri normal bir şekilde, silikon kullanmayan kişilerde olduğu gibi gerçekleştirilir.

 

Bir Cevap Yazın