MEME BÜYÜTME AMELİYATI OLAN HASTALARIN YAŞADIKLARI

Meme büyütme ameliyatları, araştırma aşamasında olan birisi için oldukça düşündürücüdür. İşlemin cerrahi olması, genel anestezi alacak olmak, vücuda yabancı bir protez maddesinin yerleştirilecek olması ya da ağrı gibi konular çoğu zaman hastaların aklını karıştırır. Bu işlemin ortalama bir iyileşme dönemi ve ağrı düzeyi olsa da, iyileşme dediğimiz durum herkese göre farklılık gösterir.

  • Sigara içmiyor olmak
  • Doğru ve dengeli bir beslenme
  • Sağlıklı bir bünye
  • Pozitif bir ruh hali ve sağlıklı bir psikloloji
  • İyileşme ve dinlenme için yeterli zamana sahip olma
  • Yüksek ağrı eşiği
  • Hareketli bir sosyal yaşam

Yukarıda saydığımız nedenler bir kişinin daha hızlı iyileşmesi için etkili olabilecek nedenler arasında sayılabilir. Bu maddelerin her biri dengeli olduğunda, kişi daha konforlu ve kısa bir iyileşme dönemi geçirir.

Dengeli olmak kısmını şu şekilde daha iyi açıklayalım: Ama Belki de ilk önce http://www.memeestetigi.info.tr/meme-buyutme-ameliyatlari-kac-cesittir/ Bu Makaleyi de okumak isteyebilirsiniz Meme Büyütme Hakkında Oldukça Detaylı Bir Anlatımdır.

Meme ameliyatından sonra hastanın oturur pozisyonda çift yastık kullanarak yatması ve dinlenmesi gereken süre 2 gündür. 3. Günden sonra hastanın ev içinde hareket etmesi, günlük işlerini yapması tavsiye edilir. Dördüncü günden sonra da rahatlıkla dışarı çıkarak kendini çok yormadan kısa yürüyüşler yapabilir. Hastanın sürekli yatarak dinlenmesi hareketsiz kalması anlamına gelir, bu da ödemlerin çözülmesini yavaşlatır. Hastanın ilk günden itibaren sürekli kendini yoracak kadar yürümesi, hareket etmesi de ameliyat sonrası vücudun kendini toplamasına izin vermez ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden dinlenme de, hareket de belli bir denge ve uyum içinde olmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ne kadar çok ağrıyacak?

Yukarıdaki soru Meme Büyütme ameliyatı olmak için görüşmeye gelen birçok hastanın sorduğu ilk 3 sorudan biridir. Üstelik de bu soruya hiçbir zaman tam yanıt vermek mümkün olmaz.

İşin aslı şöyledir: Meme büyütme ameliyatları ilk 2 gün yoğun bir kas ağrısı hissedilen bir operasyondur. Bu ağrı hastanede damar yoluyla verilen güçlü ağrı kesiciler ile en baskın olan ilk gecede büyük ölçüde baskılanır. Hasta ertesi gün, ilk geceye oranla daha rahatlamış olarak taburcu edilir. Taburcu olan hasta, ağrı kesicilere evde de hekimin uygun gördüğü dozda devam eder.

Meme büyütme ameliyatı sonrası ağrı ortalama bir ağrı eşiği olan kişiler için çok büyük denemeyecek ölçüde bir histir. Şiddetli bir regl ağrısı ile kıyaslandığında, birçok hasta regl ağrısının daha baskın olduğunu ve bu ağrının ona nazaran daha hafif şiddette olduğunu tarif eder.

Bu süreçte çift yastıkla yarı oturur şekilde uyumak hastayı büyük ölçüde rahatlatır. İlk iki gün hasta yatış ve kalkış sırasında başka bir kişinin desteğine ihtiyaç duyabilir. Hastayı sırtından destekleyerek yatırmak ve kaldırmak, göğüs kasına binen yükü azaltacağı için ağrı azaltma konusunda hastaya yardımcı olacaktır.

Meme Büyütme Sonrası Zor Günler

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastanın en zor geçecek olan zamanı sadece ameliyat sonrasındaki ilk gündür. Bu iki günün ardından hasta kendini hızla toparlayacak ve eski hareket kabiliyetine geri dönecektir. Hastanın operasyondan hemen sonra hissettiği yoğun kas gerginliği, hızla yerini daha yumuşak bir hisse bırakarak kaybolur. Kasların bu gerginliğe alışma süresi ortalama 3 gündür.

İlk günü atlatan bir hasta için, iyileşme çok büyük oranda tamamlanmış denebilir. Ancak kişi kendini ne kadar iyi hissederse hissetsin, hekimine danışmadan kendini çok fazla yoracak etkinliklerden ve ağır sporlardan kaçınmalıdır.

Her hekimin hastalarına uyguladığı prosedür farklıdır ancak benim operasyonlarımda hastayı ameliyat sonrası 2. Gün hastanede görerek taburcu eder ve 3. Gün yeniden görmek için muayenehanemde kontrol randevusu veririm. Bu 3. Gün kontrollerinde hastaya kaslarını rahatlatacak bir egzersiz çalışması yaptırırız. Bu egzersiz başlarda hastalara zormuş gibi görünse de, kolları yavaş yavaş esneterek yapıldığı için hiçbir zorluğu yoktur. Bu egzersiz sonrası kollar tamamen havaya kadar kaldırılabilir. Yani meme büyütme ameliyatı sonrasında hasta 3. Gün artık kendi başına giyinebilir ve kendi saçını toplayabilir.

Meme Büyütme Operasyonu Sonrası İlk Banyo

Meme Büyütme ameliyatları hızlı iyileşen bir süreçtir ve dolayısıyla hastanın uzun uzadıya istirahat etmesi gerekmez. Ancak banyo konusu hastalar için zor bir konudur. Hastalar rahatlıkla 3. Gün kontrolünden sonra banyo yapabilir. Bunu bilseler de kendini tedirgin hisseden hastalar banyo konusunda biraz daha cesaret toplamak için 4. Günü bekleyebilir.

Ameliyat sonrası ilk banyosunda hasta yavaş ve dikkatli olduktan sonra hiçbir şeyden korkmamalıdır. Ameliyat sırasında yapıştırılan bantları doktoru aksini söylemedikçe çıkarmamalı ve bu bantlarla beraber duşa girmelidir. Çok sıcak ya da çok fazla soğuk bir banyo hastanın iyileşme seyrinde olumsuz etkilerde bulunabilir. Bunun yerine ılık bir duş yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede hasta hem psikolojik hem de fiziksel bir rahatlama hissedecektir.

Banyo sonrasında ıslanan bantları saç kurutma makinesiyle kurutmalı ve onları çıkarmaya çalışmamalısınız. Hekiminiz aksini söylemedikçe masaj yapmayın. Masaj yapmak her hasta için önerilen bir durum olmayabilir. Bu yüzden mutlaka hekiminizden kendiniz için doğru olanı sormanızda fayda olacaktır.

Bir Cevap Yazın